Prowadzenie KPiR i ewidencji ryczałtu

Zależy Ci na dokładnej ewidencji przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów? W Biurze rachunkowym ATA specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze z zakresu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym.

Dlaczego prowadzenie KPiR oraz ewidencja ryczałtu wymagają wsparcia ze strony ekspertów branży księgowej? Profesjonalne zarządzanie dokumentacją finansową to podstawa do optymalnego funkcjonowania każdej działalności gospodarczej.

Dlatego też korzystając z usług naszego biura, oszczędzasz nie tylko czas i pieniądze, ale również masz pewność, że wszystkie kwestie księgowe w Twojej firmie są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Podmioty zobowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są prowadzić przede wszystkim osoby fizyczne posiadające jednoosobową działalność gospodarczą oraz właściciele spółki jawnej osób fizycznych, spółki partnerskiej lub cywilnej, których przychody netto ze sprzedaży w minionym roku obrotowym nie przekroczyły 2 000 000 euro.

Zasady prowadzenia KPiR

Podatkowa księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona w sposób chronologiczny i ciągły. Stałe zapisywanie operacji gospodarczych pozwala na bieżąco monitorować sytuację finansową firmy.
Pamiętaj, że księga przychodów i rozchodów wraz z dokumentacją powinny być przechowywane przez co najmniej 5 lat, począwszy od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin płatności podatku dochodowego.

Ewidencja ryczałtu

Podatek dochodowy rozliczany za pomocą ryczałtu to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę. Jako jedna z najmniej skomplikowanych form rozliczenia idealnie sprawdzi się w przypadku mniejszych firm, nieposiadających skomplikowanej struktury kosztów.

KPiR a ryczałt

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej metody na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, musisz przeanalizować wiele czynników – od wielkości prowadzonej działalności gospodarczej, przez jej rodzaj, na oszacowaniu przychodów kończąc.

Dlaczego? Przykładowo wybierając ryczałt, rezygnujesz ze skali podatkowej występującej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na korzyść konkretnych stawek podatkowych, których wysokość zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Z kolei KPiR umożliwia Ci pomniejszenie podatku poprzez odliczenie kosztów uzyskania przychodów w przeciwieństwie do ryczałtu, w którym opodatkowany jest dochód.

Pamiętaj, że każda metoda ma zarówno zalety, jak i wady. Dlatego, jeśli rozliczasz się za pomocą KPiR lub ryczałtu warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy pomogą Ci dodatkowo zoptymalizować cały proces, dzięki czemu w pełni skupisz się na prowadzeniu biznesu.

Wybierz usługi biura rachunkowego ATA

Chcesz mieć pewność, że Twoja podatkowa księga przychodów i rozchodów jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi zasadami? A może zależy Ci na bezproblemowym prowadzeniu i rozliczaniu ryczałtu?
Postaw na Biuro Rachunkowe ATA. Jesteśmy gotowi, żeby sprostać Twoim wszelkim oczekiwaniom. Wspólnie wznieśmy zarządzanie finansami na wyższy poziom.